Stavce a platničky nevyskakujú, alebo áno?
Stavce aj platničky vedia poriadne potrápiť, a to z rôznych dôvodov. Ak máte ale vyskočený stavec alebo platničku, nie je to úplne pravda. Prečo a ako riešiť váš skutočný problém?
Vyskočený stavec alebo vyskočená platnička sú v skutočnosti mýtusom. Tieto výrazy sa míňajú s realitou, pretože ani jeden z nich nemôže a nevie vyskočiť. Ide skôr o ľudový popis, ktorý označuje blokády na chrbtici. Platnička sa, presnejšie povedané, môže vysunúť a stavec zablokovať alebo sa posunúť voči ostatným stavcom. V horšom prípade môže platnička aj vytiecť a sekvestrovať – ulomí sa jej časť. Vyskočiť môže napríklad rameno a potom sa dá aj „nahodiť“ späť.
O vysunutej platničke nemusíte ani vedieť
Vysunutú platničku má v skutočnosti veľké percento populácie, ale iba málokto z nich má s ňou problém. Ten nastáva keď začne platnička tlačiť na nerv alebo zriedkavejšie na miechu. Pritlačí nervy, ktoré z nej vychádzajú a následkom je bolesť, ktorá je plošná, veľmi často s vyžarovaním a pocitom slabosti.
Typickým príznakom problému s platničkou je ranná stuhnutosť a bolesť, ktorá v priebehu dňa poľavuje. Intenzita príznakov však môže byť rôzna. Závisí to od veľkosti a typu vysunutia. Rozlišujeme dva základné typy, a to protrúziu (vysunutie platničky) a prolaps disku (vytečenie platničky).
Pri vysunutej platničke môže nastať aj slabosť končatín. Tlak vysunutej platničky na nervový koreň v krčnej oblasti ovplyvňuje horné končatiny, v driekovej oblasti zas dolné končatiny. Väčšinou tomu predchádza mravenčenie, tŕpnutie končatiny a tupá bolesť.
Zablokovaný stavec
Dva stavce sú medzi sebou vzájomne spojené na troch miestach. Dokopy je teda na jednom stavci až 6 spojení,a skĺbení. Keď sa stavec náhle zablokuje, je to na jednom z nich. Bežný rozsah pohybu chrbtice sa vtedy do jedného smeru výrazne obmedzí a pohyb je bolestivý. Nevieme otočiť hlavu, predkloniť sa, napriamiť a podobne. Bolesť je ostrá a dá sa jasne lokalizovať. Vieme presne ukázať na bod, ktorý nás bolí alebo zabolí pri konkrétnom pohybe. Ten bod je vždy v oblasti chrbtice a stavcov. Toto platí hlavne pri náhle vzniknutej blokáde. Avšak existujú blokády, ktoré vznikajú ticho a dlhodobo, tie sú väčšinou mnohopočetné, teda blokáda je na viacerých miestach. Často o nich ani nevieme. Vtedy ide o poruchu medzi spojením stavcov v oblasti tzv. fazetových kĺbov.
Blokády na chrbtici a ich pôvod
Telo má schopnosť regenerácie a vytvárania náhradných, kompenzačných mechanizmov. Vekom a aj častým používaním sa oslabujú. Kompenzačné mechanizmy môžu spôsobiť, že začneme preťažovať inú časť tela, čo sa pretaví na problém v inom mieste. Napríklad môže prísť pacient s bolesťami v krížoch a zistí sa, že nemal doriešené koleno, ktoré ho bolelo kedysi. Tým, že ho šetril, zmenil svoju statiku a dlhodobo preťažoval chrbticu. Častokrát sa nerieši prvotný problém a potom sa vytvárajú ďalšie.
Dôvodom vzniku blokád môže byť okrem nadmerného preťažovania aj nedostatok správneho pohybu. Príliš veľa napätia vo svaloch spôsobí, že kĺbne plôšky sú k sebe svalmi tlačené, a tým pádom obmedzujú ich prekrvenie aj hydratáciu. Príliš málo svalového napätia zas nie je schopné kontrolovať a stabilizovať pohyb. Telo sa cíti ohrozené a snaží ochrániť preťažovanú časť tela tak, že ju „zablokuje“. O vznik blokád na chrbtici sa často pričiní aj asymetria tela. V praxi sa stretávame väčšinou s kombináciou príčin.
Na takéto zdravotné problémy môžeme mať aj genetickú predispozíciu. Avšak oproti tomu, ako sa vieme naučiť používať svoje telo, je málo relevantná. Správnym tréningom a fyzioterapeutickým vedením sa môžeme naučiť používať svoje telo aj chrbticu “ekonomickejšie”.
Čo všetko vieme ovplyvniť?
Predpokladom pre správnu funkciu kĺbovej výstelky je tiež jej dostatočná hydratácia, aby zostala pružná a nezasekla sa. Aby bolo niečo v našom vnútri hydratované, musíme mu vlhkosť z vonku dodať. Hydratácia výstelky závisí vo veľkej miere od výživy, dostatočného pitného režimu, ale značne od pohybu a zdravého svalového napätia. Sčasti aj od nášho veku.
Našej chrbtici by sme mali dopriať pohnúť sa do všetkých smerov, na ktoré je predurčená. Tento smer práve určujú fazetové kĺby. Ich vzájomný sklon je totiž charakteristický pre každú časť chrbtice. V driekovej chrbtici sú predurčené najmä na predklon a záklon, na rotácie iba minimálne. V hrudnej a krčnej časti sú predurčené na predklon, záklon, úklon aj na rotáciu. Ak budeme tieto pohyby chrbtici pripomínať, tak nebude “prekvapená”, ak ich zrazu budeme musieť nečakane využiť. Pokiaľ jej k tomu doprajeme svalstvo, ktoré je akurátne a zdravo napäté, tak to zvládne „ľavou zadnou“.
Ak nás to zasiahne
Všetko, čo vzniká náhle, či už sa to týka chrbtice, alebo inej časti tela, si v prvom rade vyžaduje pokoj. Ak už je problém na svete, netreba unáhlene začať s rôznymi pohybmi, ktoré by to mohli ešte zhoršiť. Väčšinou je dobré dať mozgu aspoň niekoľko hodín na to, aby spracoval situáciu. Naše telo je totiž vybavené množstvom nápravných mechanizmov.
Postupne môžeme začať s aplikáciou suchého tepla – teplé obklady, alebo aplikácia tepla fénom na postihnuté miesto. Prípadne môžeme siahnuť po liekoch na uvoľnenie svalového napätia. Nápomocné sú aj tzv. nesteroidné protizápalové lieky, ktoré pôsobia proti zápalu, ak vznikol ako reakcia na podráždenie.
Určite nie je vhodné po náhlom probléme dané miesto preťažovať a snažiť sa ho na silu rozhýbať. Treba počkať aspoň dva dni. Zároveň si treba uvedomiť, že časť nášho tela “zablokoval” náš mozog. Preto keď k nám prichádza klient v takomto akútnom štádiu, našou úlohou je v prvom rade presvedčiť jeho mozog, že je všetko v poriadku. Že ohrozenie pominulo a môže znížiť napätie svalov a väzív, ktoré on nastavil. V ďalšom kroku sa snažíme nastaviť ho, aby nemal dôvod to opakovať.
Je nevyhnutná odborná pomoc?
Odpoveď na túto otázku je veľmi individuálna. Existuje skupina ľudí, ktorí majú opakovane problémy s chrbticou. Už majú rutinu v postupoch – či už je to vyhľadanie fyzioterapeuta, ktorý blokádu uvoľní, alebo maséra, ktorý napäté svaly rozmasíruje. Prípadne lekára, ktorý pichne obstrek. Všetko sú to ale iba chvíľkové úľavy, ktoré neriešia príčinu vzniknutého problému.
Ak sa to niekomu stane po prvýkrát, osoba býva oveľa viac vystrašená. Môže dokonca skončiť na pohotovosti, čo je tiež spôsob riešenia. Obyčajne dostane injekciu, resp. infúziu na uvoľnenie svalového napätia a proti bolesti. Tento krok uľahčí telu naštartovať svoje nápravné mechanizmy. Často však skončia u svojich všeobecných lekárov, ktorí sa snažia liekmi pomôcť, prípadne ich posielajú za ortopédom alebo neurológom. Toto trvá spravidla niekoľko mesiacov a celkový efekt je väčšinou nedostatočný. Práve v tomto štádiu by bolo pre pacienta výhodnejšie sa dostať k fyzioterapeutovi. Ten sa okrem aplikácie manuálnych techník na uvoľnenie, postará aj o nácvik klienta, aby sa daná situácia už nezopakovala.
Uvoľnenie blokády manuálnou terapiou, mobilizáciou prináša spravidla okamžitú úľavu. Doba liečenia je však individuálna a závisí od rozsahu problému a odhodlania pacienta. Pri vysunutej platničke pomáhajú vhodne zvolené cvičenia a škola chrbta. Je to súbor opatrení, ako čo najšetrnejšie pre chrbticu používať svoje telo v každodennom živote. Napríklad, ako správne vstávať z postele, ako dvíhať predmety, ako sedieť a podobne.
Ak vás trápia problémy s chrbticou či platničkami a hľadáte cestu k zlepšeniu svojho zdravia, neváhajte sa na nás obrátiť. Náš tím špičkových fyzioterapeutov je tu pre vás, pripravení vám pomôcť na ceste k zdraviu.
Nejde len o obyčajnú návštevu u fyzioterapeuta. My sme tu, aby sme vám poskytli nielen liečbu, ale aj profesionálnu starostlivosťa rady, aby ste sa cítili lepšie. Sme váš spoľahlivý partner na ceste k vašej pohode a zdraviu.
Preto neváhajte a objednajte sa pomocou jednoduchého rezervačného systému. Vaše zdravie je našou prioritou, a sme tu, aby sme vám pomohli dosiahnuť váš najlepší fyzický stav. Dajte nám príležitosť pomôcť a vrátiť vám pocit pohody a komfortu. Vaše telo si zaslúži starostlivosť a my sme tu, aby sme vám ju poskytli.