Najbližší termín
diastáza u deti

Ako vzniká diastáza u detí a ako ju liečiť? Toto nepodceňte!

Existuje mnoho odvekých fráz a rád k starostlivosti o bábätká. Väčšina je na diskusiu, avšak držanie hlavičky u bábätka má rozhodne niečo do seba. Ako to vplýva na stavbu tela a čo je to diastáza? Aké závažné problémy môže diastáza naznačovať?

U bábätiek, hlavne do troch mesiacov, často vzniká svalový zdravotný problém – diastáza. Presnejšie ide o rozostup brušiek priameho brušného svalu. Do určitej miery môže byť diastáza aj prirodzená. U detí po troch mesiacoch by sa vďaka správnemu vývoju mali svaly prirodzene zapájať v súhrach a bruško spevňovať. Ak je dieťa zdravé a vie vytvoriť stabilnú oporu, diastáza uňho nemá ako vzniknúť.

Ako zbadať diastázu?

Tento zdravotný problém sa dá najčastejšie odhaliť vtedy, keď bábätko leží na chrbte. V momente, ako dvíha nohy alebo sa chce pretočiť na bruško, sa v oblasti pupku vyklenie malá hrčka alebo strieška. Akonáhle diastázu spozorujeme, mali by sme to riešiť s odborníkmi a minimálne sa poradiť s pediatrom. Je tiež lepšie zájsť preventívne k fyzioterapeutovi, ako potom v neskoršom veku „doháňať“ nesprávny vývoj. Detský fyzio sleduje každé bábätko a kvalitu jeho vývoja komplexne. Môžeme tak mať s istotou celý vývoj pod kontrolou.

Prevencia pred akýmkoľvek zdravotným problémom je vždy veľké plus. Diastáza môže byť dokonca aj vrodená, ak je geneticky podmienená horšia kvalita väzivových tkanív v oblasti linea alba (stredovej čiary). Predispozícia vzniká aj pri predčasnom pôrode, ak sú tieto tkanivá nedostatočne vyvinuté.

Čo nerobiť?

Vo veľkej miere však diastázu môže spôsobovať nesprávna manipulácia s bábätkom. Preto je správna manipulácia dôležitým faktorom v prevencii či náprave diastázy. Diastáza často vzniká vtedy, keď rodič dvíha bábätko ležiace na chrbte rovno na seba a nepodopiera hlavičku dieťaťa. Dieťa sa potom na chrbte naučí priťahovať hlavu nad podložku alebo sa priťahuje do sedu, čím si diastázu ešte viac podporuje. Nemalo by sa preto zabúdať na držanie hlavičky. Samozrejme, keď raz zabudneme, nemusí to hneď znamenať problémy. Avšak diastáza môže vzniknúť aj u starších detí, čo súvisí s nekvalitným psychomotorickým vývojom a zlou svalovou aktiváciou.

Deti s diastázou môžu mať problémy s vyprázdňovaním, znížené sanie pri dojčení, brušné koliky, častejšie blinkanie či reflux, pupočnú prietrž. K diastáze sa môžu pridružovať aj ďalšie rôzne problémy.

Samotná diastáza môže aj naznačovať prítomnosť rôznych iných zdravotných problémov. Najmä tie neurologického charakteru. Je preto dobré vždy diastázu konzultovať s odborníkom – pediatrom či fyzioterapeutom, ktorý posúdi, či je vhodné aj neurologické alebo iné vyšetrenie dieťaťa.

Liečba diastázy prebieha s fyzioterapeutom, ktorý bábätko vyšetrí a navrhne individuálny plán. Môže pozostávať z domácich cvičení, zlepšenia manipulácie či tejpingu. Fyzioterapeut by mal tiež poradiť s úpravou prostredia a vhodnými, prípadne nevhodnými pomôckami.

Základom je cvičenie

Samotné cvičenie a manipulácia sú pri liečbe diastázy veľmi kľúčové. Je to predovšetkým v rukách rodičov. Fyzioterapeut názorne ukáže, ako s bábätkom manipulovať a cvičiť a určí pravidelné kontroly. Na nich skontroluje vývoj dieťaťa a ukáže ďalšie nadväzujúce cvičenia na ideálny vývoj. Pri deťoch je často cvičenie namáhavejšie, a preto je občas potrebné cvičiť formou hry a zakomponovať ich do každodennej rutiny.

Základ pozitívneho vývoja diastázy je správna manipulácia a zaobchádzanie počas dňa. Dôležité je nepodporovať záklon, nadmerne neklubíčkovat bábätko a od narodenia ukladať bábätko na bruško. Zapájajú sa tak svaly bruška a stráži sa symetria polôh a pohybov.

V našom centre ponúkame pre liečbu či prevenciu diastázy individuálne cvičenia. Každé dieťatko môže mať špecifické okolnosti vývoja či problému, a preto vždy preskúmame jeho stav komplexne. Následne navrhneme ideálny plán, ako sa diastázy úspešne zbaviť či jej predchádzať. Dĺžka liečby je tiež individuálna a záleží na mnohých faktoroch.

V prípade, že vaše dieťa má diastázu rneváhajte sa s nami spojiť. Naši profesionálni fyzioterapeuti disponujú širokými skúsenosťami v diagnostike a terapii diastázy u detí. Venujeme sa individuálnemu prístupu k diagnostike a liečbe, pričom používame najnovšie vedecké poznatky a techniky. Týmto spôsobom zabezpečujeme optimálny vývoj a pohodlie vášho dieťaťa. Pre rýchlu a efektívnu rezerváciu termínu využite náš online rezervačný formulár. Vaše dieťa si zaslúži najlepšiu starostlivosť, a naša odbornosť je tu, aby vám ju poskytla.

zdielať článok: